ENDORSEMENTS

Democratic Candidates 2018

November 6, 2018 General Election

  • Top-two Run-off Election for races from June Primary with exception of some County races determined in Primary. Includes Federal, State, Educational, Cities of Chula Vista and San Diego
  • General Municipal Election for Carlsbad, Coronado, Del Mar, El Cajon, Encinitas, Escondido, Imperial Beach, La Mesa, Lemon Grove, National City, Oceanside, Poway, San Marcos, Santee, Solana Beach, Vista
  • Board Member Elections for County School Districts and Special Districts (Community Planning, Community Services, Fire Protection, Healthcare, Irrigation, Public Utility, Water).

Key: endorsed, qualified, * incumbent Democrat, name in blue links to candidate’s website. Candidates without a checkmark did not seek or receive an endorsement. Offices with no names listed do not have a Democrat in the race.

To download a full list of our endorsed candiadates and ballot measures please click here or go to www.sddemocrats.org/vote.

Democratic candidates: If you have a website to add to your name, please contact the SDCDP office or email info@sddemocrats.org.

State Offices

Statewide
Governor: Gavin Newsom
Lt. Governor: Ed Hernandez, Eleni Kounalakis
Attorney General: Xavier Becerra*
Controller: Betty T. Yee*
Treasurer: Fiona Ma
Secretary of State: Alex Padilla*
Insurance Commissioner: Ricardo Lara
Board of Equalization
4th District: Mike Schaefer
State Senate
District 36: Marggie Castellano
District 38: Jeff Griffith
District 40: Ben Hueso*
State Assembly
District 71: James Elia
District 75: Alan L. Geraci
District 76: Tasha Boerner Horvath, Elizabeth Warren
District 77: Sunday Gover
District 78: Todd Gloria*
District 79: Shirley Weber*
District 80: Lorena Gonzalez*

Federal Offices

US Senate
Kevin De Leon, Dianne Feinstein*
Congressional Representatives
District 49: Mike Levin
District 50: Ammar Campa-Najjar
District 51: Juan Vargas*
District 52: Scott Peters*
District 53: Susan Davis*

Judicial Offices

San Diego Superior Court
Office 37: Matt Brower

County Offices

Board of Supervisors
District 4: Nathan Fletcher
District 5: Michelle Gomez

Educational Districts

California Superintendent of Public Instruction
Tony Thurmond, Marshall Tuck
Community College
Grossmont Cuyamaca Board
Area 1: Linda Cartwright
Area 2: Debbie Justeson
Area 5: Brad Monroe
MiraCosta Community College Board
Area 1: Anna Pedroza*
Area 2: Rick Cassar*
Area 6: David Broad*
Area 7: William Fischer*
Palomar College Board (2 Seats):
Mark Evilsizer*, Lee Dulgeroff
San Diego Community College Board
District A: Maria Nieto Senour*
District C: Craig Milgrim
District E: Sean Elo, David Alvarez
Southwestern Community College Board
Seat 2: Nora E. Vargas
Seat 4: Leticia Cazares, Nicole Jones
Seat 5: Tim Nader*

K-12 School Boards
Alpine Union (3 Seats):
Bonsall Unified (3 Seats):
Brian Olson
Borrego Springs Unified (2 Seats):
Curt Yaws
Cajon Valley Union:
Area 1:
Area 2:
Area 3:
Cardiff Elementary (3 Seats):
Carlsbad Unified:
Area 1: Veronica Williams*
Area 4:
Area 5: Kathleen Rallings
Chula Vista Elementary (3 Seats):
Seat 1: Francisco Tamayo*
Seat 3: Leslie Bunker*
Seat 5: Eduardo Reyes*, Kate Bishop
Coronado Unified (3 Seats):
Dehesa Elementary (3 Seats):
Del Mar Union (3 Seats):
Gee Wah Mok, Douglas Rafner*
Encinitas Union Elementary (3 Seats):
Marla Strich*, Christian Adams*
Escondido Union Elementary (3 Seats):
Area 4: Georgine Tomasi
Escondido Union High (3 Seats):
Fallbrook Union Elementary (3 Seats):
Patty de Jong*, Susan Liebes, Patrick Rusnell*,
Caron Lieber, Eren Melendez
Fallbrook Union High (3 Seats):
Elana Sterling, Diane Summers, Lita Tabish, Sherry Ludwig*
Grossmont Union High (3 Seats): Peggy Elizabeth Weaver
Jamul Dulzura Elementary (3 Seats):
Julian Union Elementary (3 Seats):
Julian Union High (3 Seats):
Danielle Woodward
La Mesa Spring Valley Elementary (3 Seats):
Rebecca McRae, Charda Fontenot
Lakeside Union Elementary (3 Seats):
Lemon Grove Elementary (3 Seats):
Timothy Shaw*, Yajaira Preciado
Mountain Empire Unified (4 of 7 Areas):
Area 3: Rob Romero
National Elementary (3 Seats):
Gonzalo Quintero, Maria Betancourt-Castañeda*, Maria Dalla*,
Alma Sarmiento*, Thelma Sanchez, Randi Castle
Oceanside Unified (3 Seats):
Area 1: Eric Joyce, Esteban Balderas
Area 2:
Area 3: Ann Corwin, Stacy Begin
Poway Unified:
Area B: Kimberly Garnier,
Kevin Juza
Area C: Terry Norwood
Area D: Michelle O’Connor Ratcliff*
Ramona Unified (3 Seats):
Rancho Santa Fe Elementary (3 Seats):
San Diego Unified (districtwide election)
District B: Kevin Beiser*
District C: Michael McQuary*

San Dieguito Union High:
Area 1: Amy Flicker
Area 3: Rhea Stewart
Area 5: Kristin Gibson
San Marcos Unified:
Area C:
Area B:
Area E: Stacy Carlson, Christina Linden

San Pasqual Union Elementary (3 Seats):
David Hersey, Dara Czerwonka
San Ysidro School District (3 Seats):
Humberto Gurmilan, Rodolfo Lopez
Irene Lopez*
Santee Elementary (3 Seats):
Solana Beach Elementary (3 Seats):
Debra Schade*, Vicki King, Gaylin Allbaugh
South Bay Union Elementary (3 Seats):
Melanie Ellsworth*, Elvia Aguilar*, Louis Barrios,
Mary Doyle
Spencer Vly Elementary (2 Seats):
Sweetwater Union High
Area 1: Arturo Solis*
Area 3: Frank Tarantino*
Area 5: Paula A Hall*
Vallecitos Elementary (3 Seats):
Martin Kurland*
Valley Center Pauma Union (3 Seats):
Craig Adams, Wendy Heredia
Vista Unified
Area 2: Carol Weise Herrera
Area 3: Martha Alvarado
Warner Unified (3 Seats):

City Offices

Carlsbad
Mayor: Cori Schumacher
City Council District 1: Linda Breen, Barbara Hamilton
City Council District 3: Priya Bhat Patel
Chula Vista
Mayor: Mary Salas*
City Attorney: Andrew Deddeh
City Council District 1: Mark Bartlett
City Council District 2: Jill Galvez
Coronado
Mayor:
City Council (2 seats): Mary Sikes
Del Mar
City Council (2 seats): Dwight Worden*
El Cajon
Mayor:
City Council District 1:
Encinitas
Mayor: Catherine Blakespear*
City Council District 3: Jody Hubbard
City Council District 4: Joe Mosca
Escondido
Mayor: Paul “Mac” McNamara
City Council District 1: Consuelo Martinez
City Council District 2: Vanessa Valenzuela
Imperial Beach
Mayor: Serge Dedina*
City Council (2 seats): Ed Spriggs*, Paloma Aguirre
La Mesa
Mayor:
City Council (2 seats): Dr. Akilah Weber, Dave Myers
Treasurer:
Lemon Grove
City Council (2 seats): Jennifer Mendoza*
National City
Mayor: Alejandra Sotelo-Solis
City Council (2 seats): Mona Rios*, Jose Rodriguez
Oceanside
City Treasurer: Victor Roy
City Council District 1: Chuck Lowery, Esther Sanchez
City Council District 2: Terry Johnson Sr., Larry Kornit, Kristopher Kagan, Dana Corso

Poway
Mayor: Emily Johnson
City Council District 1: Peter Neild
City Council District 3:
At-Large: Torrey Powers

San Diego
City Council District 2: Jennifer H. Campbell MD
City Council District 4: Myrtle Cole*, Monica Montgomery
City Council District 6: Tommy Hough
City Council District 8: Antonio Martinez, Vivian Moreno
San Marcos
Mayor: Chris Orlando
City Council District 1:
City Council District 2: Randy Walton
Santee
City Council (3 seats):
District 1: Evlyn Andrade-Heymsfield
District 2: Rudy Reyes
District 3: Lynda Marrokal
Solana Beach
City Council (2 seats): Kristi Becker, Kelly Harless, Craig Nelson
Vista
Mayor:
City Council District 1: Corinna Contreras
City Council District 4: Tazheen Nizam

Other Districts

Alpine Fire Protection District (3 seats)
Patrick Price*
Borrego Water District (3 seats)
Kathy Dice, Dave Duncan
Decanso Water District (2 seats)
Gary Lee Sanner
Deer Springs Fire Protection District (3 seats)
Robert Osby*
Fallbrook Community Planning Group (7 seats)
Mark Mervich
Fallbrook Regional Health District (3 seats)
Kate Schwartz, Armando Telles
Grossmont Healthcare District (2 seats)
Edward Martinez, Gloria Chadwick*
Helix Water Board
District 1: Dan McMillan*
Jacumba Community Services District (3 seats)
Lonna Jean Marshall*
Julian-Cuyamaca Fire Protection District (2 seats)
Patricia Landis
Leucadia Wastewater District (2 seats)
David Kulchin
Otay Water Board
Division 1:
Division 3:
Palomar Health Board (4 seats)
Dale Bardin*
Hans Christian Sison*
Linda Carol Greer
Vanessa Gutierrez
Pauma Valley Community Services District (3 seats)
Richard Henry Nolan
Rancho Santa Fe Community Services District (3 seats)
Bill Hinchy*
San Dieguito Community Planning (6 seats)
Seat 12: Mid Hoppenrath*
Santa Fe Irrigation
Division 3: Marlene King
South Bay Irrigation Board
Division 1: Steve Castaneda*
Division 4: Jerry Thomas, Hector Martinez
Spring Valley Community Planning (7 seats)
Chris Pearson*, J. Scott Shaffer*
Sweetwater Community Planning (7 seats)
Shane Parmely, Anthony Tieber
Tri-City Healthcare Board
Division 2: Laura Mitchell*
Division 4: George William Coulter, Erubey Lopez
Division 6: Tracy Younger

Valle de Oro Community Planning Group (7 seats)
Kouwthar Muhssancookie, Catherine Gerhart

%d bloggers like this: